معرفی اسکرچ

سلام بچه ها! امیدواریم روز خوبی داشته باشین و با کلی انرژی منتظر شروع برنامه‌نویسی باشید! تو مطالب قبلی مقداری با برنامه‌نویسی آشنا شدید، اما برای اینکه بهتر درکش کنید باید بصورت عملی برنامه‌نویسی رو یاد بگیرید. امروز میخوایم بهتون یه زبان برنامه‌نویسی که مخصوص بچه ها هست رو معرفی کنیم. بعضی از آموزش هایی هم که در آینده براتون میذاریم براساس همین زبان هست. اِسکِرَچ (Scratch) توسط دانشگاه اِم آی تی (MIT) ایجاد شده و از سال ۲۰۰۷ به استفاده در اومده. از این زبان برای آموزش برنامه‌نویسی به بچه‌های ۸ ساله تا ۱۶ ساله استفاده میشه! اسکرچ شبیه به بازی لِگو هست و دستوراتش از کدهای آماده‌ای درست شده و بصورت قطعاتی که بهشون بلاک میگیم، استفاده میشن. البته شما هم میتونید دستورات (بلاک ها) خودتون رو بسازید. این بلاک ها مثل پازل بهم دیگه وصل میشن و دستوراتمون رو اجرا میکنن.

LEGO
اسباب‌بازی لِگو
scratch block
بلاک‌ها در اسکرچ

شروع به استفاده از اسکرچ

برای اینکه با اسکرچ کار کنید، میتونید برنامه اسکرچ رو روی کامپیوترتون نصب کنید یا اینکه اگر اینترنت پرسرعتی دارید میتونید با مروگرتون به این سایت برید و بصورت آنلاین با اسکرچ کار کنید! اگر هم میخواید نصبش کنید و بدون اینترنت ازش استفاده کنید، اول باید برنامه اَدوبی اِیر (Adobe Air) رو که اسکرچ نیاز داره به اون برای اجرا، نصب کنید و بعد خود اسکرچ رو نصب کنید.

اگر رو کامپیوترتون ویندوز نصبه، اول از این لینک ادوبی ایر رو دریافت و نصب کنید و بعد هم از این لینک برنامه اسکرچ رو بگیرید و نصب کنید. اگر ویندوز ندارید هم به این صفحه برید و نسخه مربوط به سیستم عاملتون رو دریافت کنید!

اگر هم میخواید این برنامه رو روی گوشی اندرویدی نصب کنید، اول ادوبی رو از این لینک و بعد هم برنامه اسکرچ رو از این لینک دریافت و نصب کنید. البته ما استفاده از نسخه موبایل رو بهتون پیشنهاد نمیکنیم!

4 لایک