سلام بچه‌ها! قبلا شما رو با زبان برنامه‌نویسی و برنامه اسکرچ آشنا کردیم. امیدواریم امروز آماده باشید تا با محیط اسکرچ بیشتر آشنا بشید و بیشتر از قبل آماده برنامه‌نویسی بشید!

scratch user interface

وقتی که وارد اسکرچ میشید، صفحه‌ای مثل صفحه بالا رو میبینید که دارای چند بخش هست. اولین بخش جایی هست که تمام تغییرات بازی، برنامه یا انیمیشن‌تون توش صورت میگیره.

بخش دوم مکانی هست که توش اجسام و کاراکترهاتون رو از منوی بالاییش اضافه میکنید. مثلا تو تصویر بالا گربه‌ای رو که تو بخش پایین گذاشتیم، داره تو بخش اول نشونش میده.

بخش سوم هم یه ستون هست که سه‌تا بخش داره. اولین بخشی رو که میبینید، بِلاک‌های کد هست که با اون‌ها میتونید بازی یا برنامتون رو بسازید. بخش دیگه‌ای که وجود داره، بخش صداها هست که میتونید به بازیتون صدا اضافه کنید تا تو یه جایی از بازی پخش بشه. آخرین بخش این ستون هم بخش لباس‌ها هست. از این بخش میتونید ظاهر کاراکتر و اجسامی رو که اضافه میکنید تغییر بدید.

بخش چهارم هم جایی هست که بلاک‌های کدتون رو از بخش سوم، توی این بخش قرار میدید. پایین این بخش هم سه‌تا گزینه هست که میتونید باهاش روی بلاک‌های کدتون زوم کنید تا اونارو بهتر ببینید.

scratch language menu
منوی تغییر زبان

احتمالا الان پیش خودتون میگید که چرا اسکرچی که من دارم زبانش با مال شما فرق میکنه؟؟ 😀 شما هم خیلی راحت میتونید از منوی بالا روی تصویر کره زمین کلیک کنید. بعد از این که یه منویی باز شد، ماوس رو ببرید روی فلش پایین این منو تا وقتی که برسید به زبان شیرین فارسی! اونوقت اون رو انتخاب کنید تا زبان برنامه‌تون مثل مال من بشه!

scratch save menu
منوی ذخیره پروژه

وقتی میخواید پروژه‌ای رو که ساختید ذخیره کنید، میتونید از منوی بالا روی گزینه فایل کلیک کنید، گزینه ذخیره رو انتخاب کنید و یه نامی برای فایل‌تون انتخاب کنید. از این به بعد هروقت اون فایل رو باز کنید، پروژه‌تون باز میشه.

scratch code blocks
بلاک‌های کد

بخش اسکریپت‌ها که مهم‌ترین بخش اسکرچ هست، دارای بخش‌های مختلفی هست. روی هرکدوم از گزینه‌های این بخش که کلیک کنید، کد‌های مربوط به اون بخش رو میبینید. مثلا وقتی روی بخش رویدادها کلیک میکنید، کدهای مختلفی رو میبینید که بعدا درباره‌شون توضیح میدیم. برای استفاده از این کدها هم فقط کافیه اونا رو با ماوس بگیرید و روی کادر سمت راست بکشیدشون. بعد مثل پازل بهم وصلشون کنید! 😀

scratch appearance

از بخش لباس‌ها هم میتونید ظاهر کاراکترتون رو عوض کنید. تو این بخش، ابزاری مثل برنامه Paint در اختیار دارید که میتونید باهاش نقاشی کنید و توی ظاهر کاراکترتون تغییر ایجاد کنید. البته بعضی از کاراکترها ظاهرهای مختلفی دارن که از سمت چپ میتونید ببینید. مثلا گربه‌مون توی تصویر بالا ۲تا حالت داره، یکی درحال قدم زدن، یکی هم در حال دویدن!

scratch sounds

آخرین بخش این ستون هم بخش صداها هست که کار باهاش خیلی راحته. از این بخش میتونید صداهایی که خود اسکرچ بصورت پیش‌فرض داره استفاده کنید، صداهایی رو که روی کامپیوترتون دارید اضافه کنید یا حتی صدای خودتون رو ضبط کنید و توی بازی بکار ببرید! 😀

بچه‌ها منتظر آموزش‌های دیگه اسکرچ باشید که قراره باهم چیزهایی هیجان‌انگیزی توش درست کنیم! تا آموزش‌های بعدی هم سعی کنید با محیط اسکرچ بیشتر آشنا بشید. در ضمن، سوالی هم داشتید یادتون نره از بخش دیدگاه‌ها تو همین صفحه از ما بپرسید!

1 لایک