سلام بچه‌ها! امروز قراره یه چیز دیگه از دنیای کامپیوتر‌ها و برنامه‌نویسی یاد بگیرید. تا حالا واژه‌ی باگ (Bug) به گوشتون خورده؟ این کلمه تو انگلیسی به معنای حشره هست. دلیل انتخاب این واژه هم، پیدا شدن یه حشره توی یکی از کامپیوترهای دانشمندان علوم کامپیوتر بود که باعث ایراد پیدا کردن سیستم اون‌ها شده بود.

وقتی یه شرکت برنامه‌نویسی یا یه برنامه‌نویس برنامه‌ای رو درست میکنه که دارای باگ هست، بعد از یه مدت برای اون بروزرسانی (آپدیت) میده تا مشکلات برنامه رفع بشه. بعضی افراد هم که بهشون بتا تستر (Beta Tester) میگن، این برنامه‌ها رو امتحان میکنن تا باگ‌هاش رو پیدا کنن و گزارش کنن تا رفع بشن. جالبه بدونید شرکت‌های کامپیوتری بزرگ مثل فیسبوک و گوگل به این افراد جایزه هم میدن! 🙂

وقتی اشکالات برنامه پیدا میشن، برنامه‌نویس دنبال راهی میگرده تا اون‌ها رو رفع کنه که به این مرحله دیباگ یا باگ‌زدایی (‌Debug) میگن. بعد از مرحله باگ‌زدایی هست که برنامه‌نویس برای برنامه بروزرسانی منتشر میکنه.

حالا که یاد گرفتید باگ چیه، شاید شما هم بتونید بعضی از باگ‌های برنامه‌ها رو پیدا کنید! برای درک بهتر باگ یه ویدیو هم گذاشتیم که میتونید ببینید تا با اون بهتر آشنا بشید.

0 لایک