احتمالا تا حالا درباره اینترنت اشیاء (Internet of Things) یه چیزایی شنیدید ولی میدونید اینترنت اشیاء چی هست و چه کاربردی داره؟ تو این مطلب با اینترنت اشیاء آشنا می‌شیم و میبینیم چرا این همه ازش صحبت میشه!

 

اینترنت اشیا‌ء

networking iot city

به‌طور خلاصه، کار اینترنت اینترنت اشیا‌ء وصل‌کردن وسایل به اینترنت و به بقیه وسایل و اشیا‌ء هست. البته وسایلی قابلیت وصل شدن به اینترنت رو دارن که قابلیت روشن و خاموش شدن دارن. مثل ماشین لباس‌شویی، یخچال، هدفون و یا توستر! اینترنت اشیا‌ء یا IoT، شبکه‌ای از وسایل متصل به‌هم دیگه هست که اطلاعاتی رو از خودشون و همینطور محیط اطرافشون به اشتراک میذارن.

 

نحوه کارکرد اینترنت اشیا‌ء

Hompod
هوم پاد، بلندگوی هوشمند اپل

وسایل و اشیا‌ء با حسگر‌هایی به شبکه اینترنت اشیا‌ء متصل می‌شن و اطلاعات مورد نیاز برای عملیات‌های خاصی رو به اشتراک میذارن. مثلا:

  • یه نفر چاق هست و اطلاعات پزشکی مربوط به چاقیش رو موبایلش ذخیره کرده.
  • حالا یخچال توی خونه‌اش هم به اینترنت اشیا‌ء متصل هست و به موبایل متصل می‌شه و به اطلاعات پزشکی اون فرد دسترسی پیدا می‌کنه.
  • براساس این اطلاعات، یخچال برنامه غذایی مناسب اون فرد رو براش تنظیم میکنه و مثلا بهش یادآوری می‌کنه که نباید غذاهای چرب بخوره! 😀

این وسایل هوشمند رو میشه با تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها، لپ‌تاپ‌ها و ساعت‌‌های هوشمند و یا حتی با بلندگوهای هوشمندی مثل بلندگوی هوشمند آمازون (Amazon Echo)، گوگل هوم، هوم‌ پاد اپل یا بلندگوی هوشمند Invoke کنترل کرد.

 

کاربردهای اینترنت اشیا‌ء

Kolibree toothbrush
مسواک Kolibree، نمونه‌ای از وسایل هوشمند

مسواک Kolibree یک مسواک هوشمند هست و بچه‌ها و بزرگسال‌‌هارو تشویق می‌کنه تا مسواک بزنن. این مسواک یه بازی مخصوص برای گوشی داره که برای بازی کردن این بازی باید افراد مسواک بزنن!‌ 😀 در آینده هم ممکنه مثلا قابلیت ارسال اطلاعات وضعیت سلامت دندون افراد به دندون پزشک اضافه بشه. (وای چه کابوسی بشه!‌ 😨)

 

1 لایک