آی‌مَک سری کامپیوتر‌های رومیزی کمپانی اپل هست که اولین بار در سال ۱۹۹۸ (۱۳۷۷ هجری خورشیدی) توسط استیو جابز رونمایی شد. بسیاری از افراد آی‌مک رو قدم بزرگی روبه انچه که الان بهش کامپیوتر میگیم میدونن.


ظاهر اولین آی‌مک اصلا شبیه به ظاهر آی‌مک‌های امروزی‌ که توسط اپل تولید میشن، نبود. اولین آی‌مک بیشتر شبیه به یک تلویزیون قدیمی بود که یک کیبورد به جلوی اون متصل کرده بودن و حتی موس این کامپیوتر که استیو جابز در مراسم رونمایی به عنوان باحال‌ترین موس روی زمین بهش اشاره میکنه هم به نظر مسخره‌ترین موس روی زمین میاد!‌ :))

بدنه طرح شیشه‌ای این محصول باعث میشد که بخشی از قطعات داخلی اون از بیرون قابل دیدن باشن! جمع کردن همه پورت‌ها در یک محل در سمت راست این دستگاه و بهره بردن اون از CD-ROM و ارائه همه این قابلیت‌ها در یک دستگاه به ابعاد یک مانیتور کوچک و به علاوه داشتن ظاهری جذاب، دستاورد نسبتا بزرگی برای اپل بود. البته در مقایسه با آی‌مک های فعلی ظاهری خنده‌دار داره.
کامپیوتر‌های رومیزی آی‌مک از سیستم‌عامل مک به صورت پیش‌فرض بهره میبرن و البته از ویندوز هم پشتیبانی میکنن. اپل اخیراً نسخه بسیار گرون‌تر این کامپیوتر رو، که به اصطلاح به این دسته از کامپیوتر‌ها All in One (همه در یکی) گفته میشه، به نام آی‌مک پرو معرفی کرده که بیشتر استفاده صنعتی داره. باید دید کامپیوتری که با ورودش دید بسیاری از افراد رو به کامپیوتر تغییر داد در آینده چه امکانات و قابلیت‌هایی برای عرضه داره.

آی‌مک، از اولین نسخه تا به امروز

1 لایک