حتما همه‌ی شما فیلم‌ها یا سریال‌های علمی، تخیلی و یا ماورایی رو دیدید که در اون‌ها یکسری از آدما ذهن بقیه رو با دستگاه یا شاید حتی با مصرف دارویی خاص، میخونن. خب در نگاه اول این اتفاقی غیر قابل باور و دور از انتظاره. ممکنه باورش سخت باشه اما تکنولوژی داره به این هدف نزدیک و‌ نزدیک‌تر میشه. اخیرا محققان الگوریتمی رو ایجاد کردن که می‌تونه با خوندن مغز شما، هر تصویری رو که می‌بینید بازسازی کنه!

mind reading algorithm
«دن نرودوف» (سمت چپ) و «پروفسور آدریان نستور» (وسط) تکنیکی رو ایجاد کردن که میتونه امواج مغزی رو بخونه و جمع آوری کنه و بصورت تصویر نشون بده که مغز ما چطوری تصاویر چهره‌ها رو درک می‌کنه

«دن نرودوف» و «پروفسور آدریان نستور»، یک تکنیک رو ایجاد کردند که می‌تونه امواج مغزی جمع آوری شده توسط داده‌ها رو به نمایش بگذاره تا نشون بده که مغز چطوری تصاویر چهره‌ها رو درک می‌کنه. برای این کار کافیه شخص مورد آزمایش فقط یک کلاه خاص موج نگاری مغزی رو روی سرش بزاره. این کلاه با فرستادن الکترود امواج مغزی شما رو با سرعت بالا تجزیه و تحلیل میکنه و روی صفحه نمایشگر به نمایش می‌گذاره‌. بنابراین دیگران خیلی راحت میتونن تصویر اشخاصی که شخص مورد آزمایش میبینه رو روی صفحه نمایشگر ببینن. این تصاویر دقت تصویری خیلی بالایی ندارن اما برای شروع میشه که گفت فوق‌العاده بودن.
هدف بعدی اینه که ذهن انسان‌ها که شامل خاطرات سال‌های گذشته‌شون میشه رو هم خوند و به نمایش گذاشت. کاری که تا به‌حال کسی موفق نشده انجامش بده. شاید شما اولین نفر باشید ؛)

3 لایک

linkمنبع: Curiosity